PUTEVIMA GLAGOLJICE U ISTRI
AUTORICA: Andrea Rota
Pogled s Velih Vrata |
Kao dijete bila sam vrlo znatiželjna i stalno sam, kao i danas, voljela istraživati mjesto i okolicu gdje živim, pa sam tako nagovorila mamu da napravimo jednodnevni izlet po Roču i Buzetu. Roč nam je bio prva stanica. Obišle smo Mala i Vela vrata gdje mi je mama tada ispričala sve o povijesti Roča, uz prekrasan pogled na okolna sela. Saznala sam da je Roč zapravo utemeljen kao ilirsko naselje, a zatim je kasnije prerastao u rimski castrum. Tijekom srednjeg vijeka Roč se preobrazio u kaštel te je i dan danas omeđen zidinama koje su ga štitile od napada, a još uvijek su u dobrom stanju. Nakon Malih i Velih vrata, odvela me pokazati mi crkve Sv. Bartola, Roka i Antuna Opata koje su me se dojmile zbog ostataka fresaka koje su još uvijek malim dijelom vidljive na zidovima crkvi.
Mala Vrata |
Zanimljiva je činjenica da su te freske iz 12. stoljeća, a na njima su još uvijek vidljive izreke pisane glagoljicom. Glagoljica je jedno od dvaju slavenskih pisama koje datira još iz 9. stoljeća, a sastavio ju je Konstantin Ćiril za potrebe širenja kršćanstva među moravskim Slavenima. Postoje tekstovi pisani glagoljicom koji su još uvijek sačuvani, a jedan od najpoznatijih je Misal po zakonu rimskog dvora. Misal je prva hrvatska tiskana knjiga na glagoljici, objavljen 1483. godine. Koristio se za slavlje svete mise, a tiskan je u dva stupca u crnoj i crvenoj boji. Sačuvani primjerci čuvaju se na nekoliko lokacija, tj. postoji šest primjeraka u Hrvatskoj, dva u Vatikanu te po jedan primjerak u Beču, Sankt Peterburgu te Washingtonu.
Crkva Sv. Roka crkva je u kojoj se vidi najviše glagoljskih natpisa i fresaka općenito, a danas su te crkve zanimljive i posjetiteljima Roča upravo zbog fresaka i natpisa, a u turističkom informativnom centru mogu zatražiti obilazak sve tri crkve, kao i obližnje Aleje glagoljaša.
Kao predložak za tiskanje Misala po zakonu rimskoga dvora poslužio je Misal kneza Novaka, jedna od najljepših i najvrjednijih hrvatskih rukopisnih knjiga, koja predstavlja najvišu razinu kaligrafskog, iluminatorskog i književnog umijeća glagoljaša. Katedra Čakavskog sabora Roč i Mozaik knjiga trenutno pripremaju luksuzno izdanje Misala kneza Novaka koje će izaći u prodaju u prosincu 2020. godine, a luksuzno izdanje limitirano je na samo 200 primjeraka.
Kip Sv. Ćirila i Metoda |
Crkva Sv. Roka |
Nakon kratke ture po Roču, vrijeme je bilo za odlazak u Buzet. Nakon 10 minuta vožnje, došle smo u Buzet i brže bolje uputile se u Stari Grad koji je nešto najljepše što se može vidjeti u Buzetu. Po dolasku, sjele smo popiti sok u kafiću koji ima terasu s prekrasnim pogledom na Buzet i dan danas kada god posjetim Stari Grad, uvijek se zaustavim na istom mjestu kako bih uživala u pogledu. Nakon što smo obišle taj dio Starog Grada, mama me odvela do vidikovca gdje se također pruža predivan pogled na cijeli Buzet. Sjele smo se uz ogradu i tada je započela priča o Buzetu i Buzetskoj naušnici koja je pronađena na groblju u Mejici te u Sovinjskom brdu pokraj Sovinjaka. Ovakav je tip naušnice pripadao nošnji ranosrednjovjekovnog autohtonog i romaniziranog ilirokeltskog stanovništva, a danas se te nošnje mogu vidjeti prilikom održavanja manifestacije „Subotina po starinski“ koja se održava svakog rujna u nedjelju u Starome Gradu.
Nakon što smo obišle Stari Grad, imala sam želju obići Stazu 7 slapova, no s obzirom da nismo imale mnogo vremena jer staza zahtijeva nekoliko sati hoda, dogovorile smo se kako ćemo za kraj posjetiti Kotli, malo selo koje je dio staze 7 slapova. Kotli je malo selo u kojem se nalaze vodopadi i nekadašnji stari mlin koji je danas turistička atrakcija i dio svačijeg itinerera prilikom posjeta sjevernoj Istri. Prošetale smo Kotlima i spustile se do starog mlina gdje smo promatrale vodu kako teče i slušala mamine priče iz djetinjstva.
Kotli |
Ovaj mi je dan ostao u sjećanju odmalena i zahvalna sam što imam priliku istraživati svoje mjesto i što mogu puno naučiti o njemu te prenijeti to znanje osobama koje su željne znanja i slušanja drugih iskustava.
Primjedbe
Objavi komentar