TENERIFE, KANARSKI OTOCI - RAJSKA DESTINACIJA IZNIMNIH PRIRODNIH I KULTURNIH ATRAKCIJA UZ KLIMU VJEČNOG PROLJEĆA I LJETA

 AUTORICA: Martina Težak 

    Zimski semestar studentske razmjene pamtit ću po ugodnom i toplom vremenu koje omogućava bezbrižno sunčanje na plaži i plivanje u oceanu čak i u prosincu, po spektakularnim vidicima i iznimno očuvanim prirodnim i kulturnim ljepotama i vrijednostima. Po simpatičnim i druželjubivim španjolskim kolegama koji su uvijek spremni pomoći i odvesti Vas na nova mjesta, pa čak i ne toliko poznate dijelove otoka, koje je svakako vrijedno posjetiti. 

    U Atlantskom oceanu, malo zapadnije od sjevera Afrike, smjestila se destinacija koja mi se činila savršenom za posjet kroz sudjelovanje u Erasmus+ studentskoj razmjeni. Često su me kolege i prijatelji prije odlaska znali upitati „A gdje su točno ti Tenerifi?“, a nerijetko se pojavljivala zabluda da su ti „Tenerifi“ zapravo više otoka. Da se pojasni u nekoliko kratkih riječi; Tenerife je samo jedan od ukupno osam prekrasnih Kanarskih otoka, a ujedno i najveći. Poznati su po idealnoj klimi, promovirani kao destinacije „vječnog proljeća“ te kao turističke destinacije sunca, mora i plaža. Međutim, Tenerife nudi mnogo više od mora koje seže unedogled i spektakularnih plaža s crnim, vulkanskim pijeskom, čije prizore ćete slati doma obitelji i prijateljima na razglednicama (ili možda češće, objavljivati na Instagram profilu). 

    Stanovnici Kanarskih otoka su ponosni na svoj mali dio raja, te često ističu specifičnosti otoka, ali i razlike u jeziku, gastronomiji i kulturi koje ih diferenciraju od ostalih Španjolaca. Tako će jedna od prvih stvari kojom će se pohvaliti ali i srdačno Vam preporučiti biti posjet najvećoj planini u Španjolskoj – vulkan Teide. Jedna od neočekivanih zanimljivosti o Nacionalnom parku Teide je ta da su znanstvenici uvidjeli kako teren na planini dovoljno sliči okolišnim uvjetima planeta Marsa, pa su ga tako iskoristili za testiranje svemirskih rovera. Neki će lokalni pejsaž možda čak prepoznati iz filmova koji su tamo snimljeni (uz mnogo drugih lokacija širom Kanarskih otoka koje su poslužile kao filmski setovi). S druge strane, Teide se može posjetiti i u sklopu tura u večernjim satima i tijekom noći, zbog čiste atmosfere koja pruža prelijepi pogled na zvjezdano nebo. Jedna stvar je sasvim sigurna, a to je da će svih oduševiti ova veličanstvena planina.  


    Za one koje misle da su Hrvati jedini pomalo lijeni i vole odspavati malo duže ujutro, možda ćete se iznenaditi ako kažem da griješite. Ako se planirate prošetati po gradu Puerto de la Cruz (ali i drugdje po otoku) oko sedam ujutro i sjesti na kavu prije posla ili fakulteta, razočarati ćete se kada poljubite vrata kafića koji se u pravilu otvaraju malo kasnije. Također, često smo kao studenti na razmjeni u ovom gradu od kolega znali čuti da se ne trebamo brinuti ako kasnimo i da je to normalno, samo bez žurbe. Jako im je važna i „siesta“, odnosno popodnevni drijemež koji predstavlja odmor nakon ručka. To nikako ne znači da stanovnici Kanara nisu vrijedni ili da su spori; štoviše, nije potrebno dugo vremena da se naviknete na njihov ritam života i da uvidite kako u potpunosti imaju pravo – u mnogim stvarima se uživa još više, a i mnogo stvari se ponekad odradi bolje, ako se tu i tamo uspori, duboko udahne i zatim krene dalje. Uz to, mnogo je lokacija na Tenerifima koje će Vas sigurno natjerati da zastanete, kako bi se divili ljepoti koja Vas okružuje. 

    Zahvaljujući vrludavim, uskim ulicama koje su pune šarenih, veselih kuća okruženim zelenim vrtovima punim cvijeća, čak i odlazak do obližnje trgovine se čini kao mali izlet. Palme se nižu uzduž ulica i kamo god se okrenete, dok su velike plantaže banana često zapanjujući dio pogleda gotovo posvud po otoku.

    Jedina zamjerka vezano uz moje razdoblje studentske razmjene je da nije bila dovoljno duga kako bih mogla prisustvovati drugom po redu karnevalu u svijetu, nakon onog koji se održava u Brazilu. „El Carnaval“ je manifestacija pod maskama koja uključuje parade, zabave, natjecanja po cijelom otoku i to za sve uzraste, kroz dva tjedna u veljači ili početkom ožujka te je jedan od glavnih razloga dolaska turista, posebno mlađih željnih zabave. 

    Cijeli otok se može s lakoćom razgledati vlastitim tempom, često uz povoljne pakete iznajmljivanja auta na par dana. U kojem god smjeru odlučite krenuti i započeti svoje putovanje na otoku, pronaći ćete zanimljiva mjesta, jedinstvene krajolike ili neke druge specifičnosti koje će Vam pružiti uvid u život na Kanarskim otocima. Kada posjetite Icod de los Vinos, moći ćete se prošetati parkom i posjetiti „El Drago Milenario“, najstariju biljku vrste „Drago“ (u prijevodu zmaj), koja je ujedno i zaštitni znak otoka. Ovakvo drvo je samo jedna od mnogih zapanjujućih i pomalo čudnih biljaka koje se mogu vidjeti i u botaničkom vrtu, pošto se flora Tenerifa znatno razlikuje od one u Hrvatskoj. Možete se također na svojem putu zaustaviti u mjestu Buenavista del Norte i uživati u jednom od mnogih prelijepih vidika koje otok nudi, uz čašu njihove malvazije. Nezaobilazna atrakcija je svakako glavni grad Santa Cruz de Tenerife, 

gdje na terasi kompleksa „Auditorio de Tenerife“, jednog od simbola grada i značajnog djela španjolske suvremene arhitekture, možete popiti „barraquito“ – kavu s likerom i mlijekom, često uz dodatak cimeta i limunove korice.    

    Gastronomija Kanarskih otoka je bio najdraži dio mojeg istraživanja destinacije, koja se specijalitetima ipak razlikuje od tipične španjolske. Svakako trebate probati banane, ili „platanos“, koje su slađe nego banane na koje smo mi navikli, kao i avokado; obje namirnice su ujedno i jeftinije nego kod nas. Imali smo sreće da naši španjolski kolege znaju točno gdje treba ići kako bismo iskusili autentičnu kanarsku hranu. Tipični objekti koji to pružaju su „guachinche“, koje nećete moći pronaći u centru gradova. Mogu se opisati kao ekvivalent naših konoba, gdje se nudi domaće vino i jela, velikodušnih porcija specijaliteta kao što su „gofio“ (visokokalorična smjesa na bazi brašna s dodacima) ili „ropa vieja“ (prijevod: „stara odjeća“, komadi mesa s krumpirom, slanutkom i ostalim dodacima). Važno je spomenuti i kanarske umake „mojo rojo“ i „mojo verde“, spravljene od ulja i raznih začina, različite po pikantnosti, koji služe kao prilozi ribi i krumpirima. Često su upravo ti umaci najpopularniji suveniri, koji se nose kući kako bi i u svom domu mogli uživati u kanarskim okusima. Osim tradicionalnih jela, postoji mnogo restorana talijanske, japanske, kineske, libanonske i drugih kuhinja, ali i kanarski restorani koji na moderan način uz neke preinake spremaju autentična jela, odličan primjer čega su i ukusni tacosi sa zelenom jabukom. 


    I dakako, nikako ne smijemo zaboraviti prekrasne plaže na kojima ćete se željeti (i moći) sunčati po cijele dane, pa čak i u božićno vrijeme. U blizini južnog aerodroma na otoku su tako neka od najpopularnijih mjesta i obala koja nudi pješčane plaže, restorane, barove, noćne klubove, šoping centre i Siam vodeni park, a moguća je i organizacija izleta brodom za promatranje kitova. Kratka vožnja od Santa Cruza na sjeveru dovesti će Vas do jedne od najpoznatijih plaža, Las Teresitas. 

    Tenerife su zasigurno jedna od onih destinacija koje nude mnogo više nego što se čini na prvi pogled – puno više od sunca i mora, kao što se često ističe i za Hrvatsku. Svakako Vas pozivam da ih i Vi istražite poput mene, jer u ovom malom kutku raja svatko može pronaći nešto za sebe i doživjeti nezaboravno putovanje!

Primjedbe

Popularni postovi